Dieta niskokaloryczna zbilansowana.

Dieta niskokaloryczna 1200 kcal, jest dietą zbilansowaną dostarczającą organizmowi wszystkie niezbędne składniki pokarmowe (białka, tłuszcze, węglowodany, witaminy makro i mikroelementy) warunkując jego prawidłowe funkcjonowanie.

Dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu istotne jest, aby źródłami kalorii były nie tylko produkty białkowe, ale także często eliminowane z diety osób stosujących diety odchudzające – węglowodany biorące czynny udział w spalaniu tkanki tłuszczowej. Węglowodany, które są głównym składnikiem energetycznym pożywienia podajemy w ilości ok.100g dziennie – ilość ta chroni nasz organizm przed zużyciem białka ustrojowego. Są to tzw. produkty z grubego przemiału: pełnoziarniste pieczywa, naturalny brązowy ryż kasza gryczana, makaron razowy, otręby i zarodki pszenne. Produkty te, oprócz tego, że zawierają mniej kalorii są cennym źródłem błonnika pokarmowego (wit. z grupy B i soli mineralnych), który zwiększa objętość pożywienia i daje uczucie sytości. Eliminujemy z diety natomiast wszystkie cukry proste-cukier, słodycze, dżemy, miody, słodzone napoje .Produkty te posiadają wysoki indeks glikemiczny powodując zwiększanie insuliny, wpływają na odkładanie się tkanki tłuszczowej. W diecie naszej ograniczamy głównie tłuszcze, których podajemy nie więcej niż 40 gram dziennie, z czego 25-30g to tłuszcz pochodzący głownie z produktów białkowych. Produkty typowo tłuszczowe podajemy głównie w postaci masła (źródło witaminy A) oraz olejów roślinnych. Białko (w ilości 70-80gdziennie) dostarczamy w 3 głównych posiłkach. W postaci produktów zwierzęcych chudych, mleka i jego przetworów, kefir, maślanka, jogurt naturalny, chudy twaróg, zawierają duże białka, które stymulują usuwanie tłuszczu w organizmie i zapobiegają jego odkładaniu się w postaci fałdek tłuszczu, chudego mięsa, ryb i drobiu, chudych wędlin- głównie drobiowych, w ograniczonej ilości jajek.

Warzywa i owoce, które podajemy w ilości ok. 750g/dobę oprócz błonnika są źródłem wit. C i B makro i mikroelementów. Serwujemy je głównie w postaci surowej lub gotowanej (z dodatkiem surowego masła).

Ze względu na to, iż w diecie niskokalorycznej ważny jest nie tylko dobór produktów i ich ilość, a także sposób przygotowania posiłków. Potrawy przygotowujemy więc metodą gotowania na parze, pieczenia w folii.

Polecana przez nas dieta 1200kcal pozwala uniknąć efektu jo-jo. Zawiera produkty ”z różnych półek” piramidy zdrowego żywienia, ale o odpowiedniej kaloryczności i stosunkowo niskim indeksie glikemicznym. Aby zwiększyć skuteczność diety należy połączyć ją z systematycznym wysiłkiem fizycznym.